MATCH
17.10.19 | 2nd round | Gabriella Taylor | Anna Gabric | 6-0, 6-2 | W15 Antalya | Hard |
MATCH STATS
Gabriella Taylor | Anna Gabric | |
1st SERVE % | 28/38 (74%) | 28/44 (64%) |
1st SERVE POINTS WON | 23/28 (82%) | 11/28 (39%) |
2nd SERVE POINTS WON | 4/10 (40%) | 4/16 (25%) |
BREAK POINTS WON | 6/11 (55%) | 1/2 (50%) |
TOTAL RETURN POINTS WON | 29/44 (66%) | 11/38 (29%) |
TOTAL POINTS WON | 56/82 (68%) | 26/82 (32%) |
DOUBLE FAULTS | 2 | 7 |
ACES | 2 | 0 |
MATCH STATS
1 | ||
Gabriella Taylor | 0-0 | |
0-0, 30-0, 40-0, 40-15 | ||
1-0 | Anna Gabric | |
0-0, 15-0, 15-15, 30-15, 30-30 | ||
Gabriella Taylor | 2-0 | |
0-0, 15-15, 30-15, 30-30, 40-30 | ||
3-0 | Anna Gabric | |
0-0, 30-0, 30-15, 40-15[BP], 40-30[BP] | ||
Gabriella Taylor | 4-0 | |
0-0 | ||
5-0 | Anna Gabric | |
6-0 |
2 | ||
Gabriella Taylor | 0-0 | |
0-0, 15-0, 15-15, 30-40[BP] | ||
0-1 | Anna Gabric | |
0-0, 15-0 | ||
Gabriella Taylor | 1-1 | |
0-0, 15-0 | ||
2-1 | Anna Gabric | |
0-0, 15-15, 40-40, A-40[BP] | ||
Gabriella Taylor | 2-2 | |
0-0 | ||
3-2 | Anna Gabric | |
Gabriella Taylor | 4-2 | |
0-0, 15-0, 30-0, 40-0 | ||
5-2 | Anna Gabric | |
0-0, 15-15, 30-15, 40-15[BP] | ||
6-2 |
INFO: click on player name to show detailed player statistics
Gabriella Taylor vs. Anna Gabric - head to head matches
17.10.19 | 2nd round | Gabriella Taylor | Anna Gabric | 6-0, 6-2 | match details | W15 Antalya | Hard |
Gabriella Taylor form & Anna Gabric form
Gabriella Taylor - last matches
W25 Potchefstroom - Hard | ||||
10.03.20 1st round | vs. Paige Mary Hourigan | 6-3, 5-7, 6-75 | match details | |
W25 Potchefstroom - Hard | ||||
05.03.20 2nd round | vs. Deniz Khazaniuk | 3-6, 5-7 | match details | |
04.03.20 1st round | vs. Shelly Bereznyak | 7-5, 6-2 | match details | |
W15 Monastir - Hard | ||||
21.02.20 1/4 | vs. Daniela Vismane | 6-3, 5-7, 6-76 | match details | |
20.02.20 2nd round | vs. Justina Mikulskyte | 6-3, 6-1 | match details | |
18.02.20 1st round | vs. Eva Vedder | 7-69, 6-2 | match details | |
W15 Monastir - Hard | ||||
14.02.20 1/4 | vs. Maria Timofeeva | 2-6, 7-5, 5-7 | match details | |
13.02.20 2nd round | vs. Nastasja Mariana Schunk | 6-1, 6-2 | match details | |
12.02.20 1st round | vs. Alica Rusova | 6-1, 6-2 | match details | |
W15 Monastir - Hard | ||||
16.01.20 2nd round | vs. Manon Arcangioli | 3-6, 7-5, 2-6 | match details | |
15.01.20 1st round | vs. Martyna Kubka | 6-3, 6-1 | match details | |
W15 Antalya - Hard | ||||
31.10.19 2nd round | vs. Jantje Tilbuerger | 1-2, - Gabriella Taylor - retired | match details | |
30.10.19 1st round | vs. Alina Michalitsch | 6-1, 6-3 | match details | |
W15 Antalya - Hard | ||||
27.10.19 fin | vs. Daria Kruzhkova | 0-6, 0-3, - Gabriella Taylor - retired | match details | |
26.10.19 1/2 | vs. Anastasia Tikhonova | 7-5, 6-0 | match details | |
25.10.19 1/4 | vs. Mira Antonitsch | 6-2, 6-3 | match details | |
24.10.19 2nd round | vs. Emily Seibold | 6-3, 3-6, 6-2 | match details | |
23.10.19 1st round | vs. Jantje Tilbuerger | 6-1, 6-0 | match details | |
W15 Antalya - Hard | ||||
20.10.19 fin | vs. Magdalena Pantuckova | 3-6, 1-6 | match details | |
19.10.19 1/2 | vs. Eva Vedder | 6-2, 6-3 | match details | |
18.10.19 1/4 | vs. Ayla Aksu | 6-4, 1-6, 7-62 | match details | |
17.10.19 2nd round | vs. Anna Gabric | 6-0, 6-2 | match details | |
16.10.19 1st round | vs. Ilayda Baykan | 6-1, 6-0 | match details | |
W25 Roehampton - Hard | ||||
24.09.19 1st round | vs. Myrtille Georges | 2-6, 4-6 | match details | |
W25 Roehampton - Hard | ||||
17.09.19 1st round | vs. Sarah-Rebecca Sekulic | 5-7, 4-6 | match details | |
W25 Marbella - Clay | ||||
03.09.19 1st round | vs. Manon Arcangioli | 4-6, 2-6 | match details | |
W25 Woking - Hard | ||||
31.07.19 1st round | vs. Estelle Cascino | 3-6, 4-6 | match details | |
London - Grass | ||||
26.06.19 q 2 | vs. Ysaline Bonaventure | 4-6, 6-75 | match details | |
25.06.19 q 1 | vs. Chloe Paquet | 7-63, 6-4 | match details | |
W100 Ilkley - Grass | ||||
18.06.19 1st round | vs. Tereza Smitkova | 3-6, 5-7 | match details |
Anna Gabric - last matches
W15 Antalya - Clay | ||||
27.03.24 1st round | vs. Denise Valente | 1-6, 6-1, 3-6 | match details | |
W15 Antalya - Clay | ||||
21.03.24 2nd round | vs. Denislava Glushkova | 5-7, 7-5, 6-713 | match details | |
20.03.24 1st round | vs. Milana Safiullina | 7-5, 6-0 | match details | |
W50 Macon - I. hard | ||||
27.02.24 1st round | vs. Alice Robbe | 3-6, 3-6 | match details | |
26.02.24 qual. | vs. Fabienne Gettwart | 6-3, 7-65 | match details | |
W50 Morelia - Hard | ||||
12.02.24 qual. | vs. Jamie Loeb | 3-6, 6-2, 3-6 | match details | |
11.02.24 q 1 | vs. Melany Solange Krywoj | 6-3, 6-2 | match details | |
W100 Irapuato - Hard | ||||
07.02.24 1st round | vs. Marina Melnikova | 7-68, 6-75, 2-6 | match details | |
05.02.24 qual. | vs. Nicole Fossa Huergo | 7-5, 7-61 | match details | |
04.02.24 q 1 | vs. Amy Zhu | 7-62, 6-2 | match details | |
W40 Heraklion - Clay | ||||
08.11.23 1st round | vs. Lina Gjorcheska | 6-2, 2-6, 5-7 | match details | |
07.11.23 qual. | vs. Anastasia Iamachkine | 6-3, 6-1 | match details | |
06.11.23 q 2 | vs. Alyssa Reguer | 7-5, 6-1 | match details | |
W40 Heraklion - Clay | ||||
02.11.23 2nd round | vs. Brenda Fruhvirtova | 4-6, 6-1, 2-6 | match details | |
01.11.23 1st round | vs. Ilinca Dalina Amariei | 6-4, 3-0, Ilinca Dalina Amariei - retired | match details | |
31.10.23 qual. | vs. Lara Salden | 6-3, 6-2 | match details | |
30.10.23 q 2 | vs. Mariya Poduraeva | 6-2, 6-1 | match details | |
W25 Heraklion - Clay | ||||
25.10.23 1st round | vs. Sinja Kraus | 3-6, 6-76 | match details | |
W60 Hamburg - I. hard | ||||
19.10.23 2nd round | vs. Julia Avdeeva | 4-6, 6-77 | match details | |
18.10.23 1st round | vs. Anna Klasen | 1-6, 6-2, 6-3 | match details | |
W40 Pazardzhik - Clay | ||||
20.09.23 1st round | vs. Dejana Radanovic | 0-6, 1-6 | match details | |
18.09.23 qual. | vs. Chantal Sauvant | 3-6, 6-1, 6-2 | match details | |
17.09.23 q 1 | vs. Elizabeth Danailova | 6-4, 6-2 | match details | |
W60 Montreux - Clay | ||||
10.09.23 fin | vs. Anna Bondar | 4-6, 1-6 | match details | |
09.09.23 1/2 | vs. Oceane Dodin | 6-2, 6-0 | match details | |
08.09.23 1/4 | vs. Sada Nahimana | 6-2, 6-2 | match details | |
07.09.23 2nd round | vs. Lola Radivojevic | 6-1, 6-2 | match details | |
06.09.23 1st round | vs. Amina Anshba | 1-6, 7-64, 6-3 | match details | |
05.09.23 qual. | vs. Naima Karamoko | 4-6, 6-2, 6-0 | match details | |
04.09.23 q 1 | vs. Arina Gabriela Vasilescu | 6-4, 6-1 | match details |